Atrakcyjny pozna panią…

Jeszcze niedawno bez specjalnego skrępowania używano określeń “stara panna” czy “stary kawaler”. Dziś, w dobie poprawności, te same osoby nazywamy singlami. Stary kawaler był pośmiewiskiem, a stara panna obiektem żartów. Do singli zaś przylgnęło bezpieczne określenie “samotnych z wyboru”. “Atrakcyjny pozna panią” nie jest komedią o singlach po japońsku, grecku, czy żydowsku. Jest prawdziwą, polską, historią o Stasiu – starym, wiejskim, kawalerze, który w poszukiwaniu żony dopuszcza się oszustwa.

Daje prasowy anons i kłamie w nim ile wlezie. Podaje się za przystojnego i majętnego biznesmana, mieszkającego w wiejskiej posiadłości, choć w rzeczywistości mieszka w rozpadającej się chałupie i sama uroda Stasia pozostawia wiele do życzenia. Marzy o żonie pięknej i młodej, takiej, jakie widuje w kolorowych pismach. W sposób kategoryczny odrzuca zaloty sąsiadek, które dowiedziawszy o jego poszukiwaniach, spieszą zaoferować swoje wdzięki i talenty. W miłosnych rozterkach, dzielnie wspiera Stasia jego wierny druh – Rysio, wieloletni przyjaciel i kompan “do szklanki” . Stasio zaś wspiera dobrym słowem i doświadczeniem Wojtka – młodego sołtysa, nieszczęśliwie zakochanego w jakiejś tam Mariolce.

Mija kilka dni i anons przynosi zaskakujący skutek: do wsi przyjeżdża piękna, młoda, dziewczyna, wyglądająca jak prawdziwa dama… I dopiero teraz zaczynają się prawdziwe kłopoty i prawdziwe kłamstwa.

Spektakl został zagrany po raz ostatni i zszedł z afisza 23.11.2017 w Łodzi (Łodzki Dom Kultury).

OBSADA:

Stasio: Sylwester Maciejewski
Rysio: Lech Dyblik
Wojtuś: Mikołaj Roznerski
Mariolka: Adriana Kalska / Klaudia Halejcio
Balbinka: Aleksandra Nieśpielak
Elżunia: Elżbieta Jarosik
 
W “Atrakcyjnym…” grali także: Tomasz Sapryk, Olga Borys, Małgorzata Potocka
 
Scenariusz i reżyseria: Marek Rębacz 
Produkcja i organizacja: Piotr Rębacz oraz Katarzyna Rębacz
 
Czas trwania spektaklu: 120 minut (dwa akty) 
 
Premiera: 25.09.2016 (Warszawa, Dom Kultury Świt)

Ostatnia wersja plakatu (2017)

Pierwsza wersja plakatu (2016)

[ngg src=”galleries” ids=”3″ display=”basic_thumbnail”]

Na podstawie tekstu sztuki “Atrakcyjny pozna panią…” w 2004 Marek Rębacz nakręcił pełnometrażowy film fabularny. Był on autorem, reżyserem oraz producentem tej produkcji, razem z żoną Anią Rębacz w całości finansując projekt z prywatnych środków.

Obsada: Marek Perepeczko, Roman Kłosowski, Andrzej Grabowski, Krzysztof Cugowski, Bartosz Żukowski, Irena Kownas, Iwona Bielska, Zuzanna Grabowska, Piotr Cugowski, Wojtek Cugowski

Premiera: 01.10.2004

“Atrakcyjny pozna panią…” został napisany i wyprodukowany po raz pierwszy w 2002 roku.

Obsada: Roman Kłosowski, Witold Pyrkosz, Krzysztof Kiersznowski, Joanna Brodzik, Zofia Merle, Irena Kownas

[ngg src=”galleries” ids=”4″ display=”basic_thumbnail”]